Skip to content

131 Barricklo StTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block2202
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
17%
Improvement Value:$136,000
83%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,779+6.7%
2024$5,417+1.2%
2023$5,351-10.9%
2022$6,007+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$82,500

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 6286, Page 1312Recorded5/26/2017

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 2226, Page 927

Property Built

Built

Year Built: 1930