Skip to content

112 Barricklo St

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Dec 13, 2018

Property Information

Block2203
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
22%
Improvement Value:$100,900
78%
Total Assessment$128,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,542+6.7%
2024$4,258+1.2%
2023$4,206-10.9%
2022$4,722+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 6352, Page 202Recorded12/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950