Skip to content

172 Julia Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Date
Mar 4, 2010

Property Information

Block2205
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page241

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,245
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
20%
Improvement Value:$125,500
80%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,265+7.0%
2024$4,919+1.3%
2023$4,857-11.4%
2022$5,483+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952