Skip to content

130 Julia AveTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 1990

Property Information

Block2205
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page241

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
15%
Improvement Value:$166,000
85%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,907+6.7%
2024$6,474+1.2%
2023$6,395-10.9%
2022$7,179+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952