Skip to content

147 Reed Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2003

Property Information

Block2206
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page241

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,319
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
21%
Improvement Value:$113,600
79%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,846+7.1%
2024$4,526+1.3%
2023$4,468-11.5%
2022$5,047+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$86,500
DeedBook 3436, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1945