Skip to content

23 Jeremiah Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2000

Property Information

Block2188
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,318
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
22%
Improvement Value:$108,400
78%
Total Assessment$139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,420+7.5%
2024$4,111+1.4%
2023$4,055-12.1%
2022$4,614+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940