Skip to content

124 Elizabeth AveTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block2206
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page241

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,102
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
22%
Improvement Value:$99,200
78%
Total Assessment$127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,483+6.7%
2024$4,201+1.2%
2023$4,151-10.9%
2022$4,659+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,102DeedBook 6294, Page 741Recorded7/31/2017

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 3474, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1952