Skip to content

134 Reed AveTrenton, NJ 08610

Built 1947

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Apr 30, 2007

Property Information

Block2207
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page241

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,183
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
21%
Improvement Value:$102,300
79%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,592+6.7%
2024$4,304+1.2%
2023$4,252-10.9%
2022$4,773+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 5627, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$164,900
DeedBook 4826, Page 287

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 2676, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1947