Skip to content

12 Exeter Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2010

Property Information

Block2209
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
18%
Improvement Value:$143,700
82%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,192+6.7%
2024$5,803+1.2%
2023$5,733-10.9%
2022$6,436+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 5424, Page 49

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 4411, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1952