Skip to content

221 Barricklo StTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Aug 17, 2024

Property Information

Block2211
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
23%
Improvement Value:$115,000
77%
Total Assessment$149,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,251+6.7%
2024$4,921+1.2%
2023$4,862-10.9%
2022$5,458+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$337,000
Sq Ft1,092DeedBook 6566, Page 464Recorded8/23/2024

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 6279, Page 155Recorded3/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950