Skip to content

18 Abbey PlTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Jul 26, 2006

Property Information

Block2211
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
19%
Improvement Value:$132,800
81%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,801+6.7%
2024$5,437+1.2%
2023$5,371-10.9%
2022$6,029+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$246,000
DeedBook 5511, Page 242

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 3109, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1950