Skip to content

209 Reed Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2023

Property Information

Block2215
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page240

Building Details

Building Class15
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
27%
Improvement Value:$80,600
73%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,876+6.7%
2024$3,633+1.2%
2023$3,589-10.9%
2022$4,029+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$207,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 6317, Page 1683Recorded2/21/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 4493, Page 32

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2239, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1950