Skip to content

114 Annabelle AveTrenton, NJ 08610

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block2218
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage718
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
29%
Improvement Value:$63,400
71%
Total Assessment$89,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,150+6.7%
2024$2,953+1.2%
2023$2,917-10.9%
2022$3,275+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$66,111
DeedBook 4664, Page 274

Property Sale

SaleMulti
$74,900
DeedBook 3961, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$33,250
DeedBook 3803, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1936