Skip to content

69 New Cedar La

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Apr 13, 1999

Property Information

Block2219
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
25%
Improvement Value:$70,200
75%
Total Assessment$94,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,320+6.7%
2024$3,111+1.2%
2023$3,074-10.9%
2022$3,451+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 3618, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1920