Skip to content

718 Cedar La

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block2233
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page193

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
20%
Improvement Value:$92,700
80%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,102+6.7%
2024$3,845+1.2%
2023$3,798-10.9%
2022$4,264+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,024DeedBook 6529, Page 1758Recorded7/31/2023

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 6197, Page 1632Recorded7/18/2014

Property Sale

Sale
$67,007

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 6176, Page 1630Recorded8/20/2013

Property Sale

SaleMulti
$74,900
DeedBook 3961, Page 234

Property Sale

SaleMulti
$8,000
DeedBook 3370, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1920