Skip to content

714 Cedar La

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block2233
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page193

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,274
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,300
22%
Improvement Value:$98,400
78%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,465+6.7%
2024$4,185+1.2%
2023$4,134-10.9%
2022$4,641+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,274DeedBook 6454, Page 1600Recorded8/31/2021

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft1,274DeedBook 6244, Page 1314Recorded3/23/2016

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 6102, Page 663

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 3016, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1920