Skip to content

33 Goldey AveTrenton, NJ 08610

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block2239
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page176

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,200
23%
Improvement Value:$149,800
77%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,837+6.7%
2024$6,408+1.2%
2023$6,330-10.9%
2022$7,106+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,254DeedBook 6598, Page 1160Recorded7/23/2025

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 6204, Page 148Recorded10/9/2014

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 3231, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1960