Skip to content

68 Goldey Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 16, 2023

Property Information

Block2240
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page176

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
21%
Improvement Value:$161,800
79%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,252+6.7%
2024$6,798+1.2%
2023$6,715-10.9%
2022$7,538+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,326DeedBook 6532, Page 704Recorded8/24/2023

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 5721, Page 102

Property Sale

SaleMulti
$132,900
DeedBook 3891, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1960