Skip to content

348 Schiller AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Apr 20, 1990

Property Information

Block2247
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
36%
Improvement Value:$44,100
64%
Total Assessment$69,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,432+6.7%
2024$2,279+1.2%
2023$2,251-10.9%
2022$2,527+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 2525, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1900