Skip to content

1526 Genesee StTrenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2008

Property Information

Block2251
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
24%
Improvement Value:$74,100
76%
Total Assessment$97,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,436+6.7%
2024$3,220+1.2%
2023$3,181-10.9%
2022$3,571+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910