Skip to content

1528 Genesee StTrenton, NJ 08610

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block2251
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,400
24%
Improvement Value:$74,200
76%
Total Assessment$97,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,439+6.7%
2024$3,224+1.2%
2023$3,185-10.9%
2022$3,575+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,316DeedBook 6586, Page 1945Recorded4/1/2025

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,316DeedBook 6494, Page 1725Recorded8/3/2022

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 2842, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1910