Skip to content

2132 S Clinton AveTrenton, NJ 08610

Built 1913

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block2253
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class27
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
27%
Improvement Value:$59,600
73%
Total Assessment$82,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,890+17.6%
2024$2,458+1.4%
2023$2,426-11.9%
2022$2,754+3.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 6519, Page 363Recorded3/31/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1913