Skip to content

101 Grand AveTrenton, NJ 08610

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 9, 2014

Property Information

Block2259
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class10
DescriptionINC 408 SAMUEL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
29%
Improvement Value:$125,400
71%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,237+6.7%
2024$5,846+1.2%
2023$5,776-10.9%
2022$6,484+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 6232, Page 536Recorded10/27/2015

Property Sale

SaleMulti
$73,320
DeedBook 6100, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1920