Skip to content

137 Grand AveTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 26, 2004

Property Information

Block2259
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
24%
Improvement Value:$83,100
76%
Total Assessment$109,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,873+6.7%
2024$3,630+1.2%
2023$3,586-10.9%
2022$4,026+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4726, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1930