Skip to content

168 Grand AveTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
May 20, 1995

Property Information

Block2260
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page198

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
19%
Improvement Value:$143,500
81%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,248+6.7%
2024$5,856+1.2%
2023$5,785-10.9%
2022$6,495+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 2955, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1930