Skip to content

2211 S Clinton AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Jul 28, 2010

Property Information

Block2269
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
38%
Improvement Value:$35,400
62%
Total Assessment$57,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,012+6.7%
2024$1,886+1.2%
2023$1,863-10.9%
2022$2,092+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 6085, Page 181

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5564, Page 34

Property Sale

SaleMulti
$103,500
DeedBook 5119, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 4158, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1900