Skip to content

220 Sewell AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$73,500
Last Sale Date
Jul 31, 2000

Property Information

Block2276
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
29%
Improvement Value:$63,900
71%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,172+6.7%
2024$2,973+1.2%
2023$2,937-10.9%
2022$3,297+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$73,500
DeedBook 3959, Page 150

Property Sale

SaleMulti
$71,000
DeedBook 2574, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1900