Skip to content

1726 Genesee StTrenton, NJ 08610

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block2286
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
16%
Improvement Value:$99,200
84%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,158+6.7%
2024$3,898-13.7%
2023$4,516-10.9%
2022$5,070+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 6328, Page 1551Recorded6/1/2018

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 4836, Page 34

Property Sale

SaleMulti
$57,500
DeedBook 2303, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1930