Skip to content

2 Elmwood AveTrenton, NJ 08629

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block1876
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,182
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
52%
Improvement Value:$45,500
48%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,348+6.7%
2024$3,138+1.2%
2023$3,100-6.3%
2022$3,309+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft2,182DeedBook 6486, Page 1234Recorded5/25/2022

Property Sale

SaleMulti
$90,000

From:

To:

Sq Ft2,182DeedBook 6359, Page 256Recorded3/25/2019

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 6208, Page 1237Recorded12/15/2014

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3485, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1940