Skip to content

1133 William StTrenton, NJ 08610

Built 1850

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block2289
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class35
Description2SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
31%
Improvement Value:$69,900
69%
Total Assessment$101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,570+6.7%
2024$3,346+20.1%
2023$2,787-10.9%
2022$3,128+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,340DeedBook 6458, Page 1270Recorded10/1/2021

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 4227, Page 24

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2845, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1850