Skip to content

1128 William StTrenton, NJ 08610

Built 1903

Last Sale Date
Feb 26, 2009

Property Information

Block2290.01
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page198

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
30%
Improvement Value:$75,900
70%
Total Assessment$108,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,570+7.2%
2024$3,330+1.3%
2023$3,287-11.7%
2022$3,721+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1903