Skip to content

27 Lily StTrenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$106,027
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block2267
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class35
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,200
27%
Improvement Value:$61,300
73%
Total Assessment$84,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,978+6.7%
2024$2,791+20.0%
2023$2,327-10.9%
2022$2,612+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$106,027
Sq Ft1,344DeedBook 6426, Page 1014Recorded1/5/2021

Property Sale

Sale
$88,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6294, Page 1160Recorded8/1/2017

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 5622, Page 261

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2908, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1910