Skip to content

209 Parkinson AveTrenton, NJ 08610

Built 2024

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block2291
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page198

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,900
89%
Improvement Value:$4,600
11%
Total Assessment$40,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,427+6.7%
2024$1,338-63.2%
2023$3,632-10.9%
2022$4,077+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,530DeedBook 6576, Page 1689Recorded12/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft820DeedBook 6483, Page 1868Recorded5/2/2022