Skip to content

521 Mary StTrenton, NJ 08610

Built 1985

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 16, 2006

Property Information

Block2324
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,498
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
16%
Improvement Value:$188,700
84%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,915+6.7%
2024$7,419+1.2%
2023$7,329-10.9%
2022$8,227+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 5372, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$8,000
DeedBook 2158, Page 10