Skip to content

142 Overlook AveTrenton, NJ 08610

Built 1927

Last Sale Date
Jan 31, 2000

Property Information

Block2331
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page270

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,700
23%
Improvement Value:$103,100
77%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,465+7.1%
2024$4,169+1.3%
2023$4,116-11.5%
2022$4,651+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927