Skip to content

306 Mcclellan AveTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2010

Property Information

Block2335
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page270

Building Details

Building Class27
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
25%
Improvement Value:$83,000
75%
Total Assessment$110,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,894+6.7%
2024$3,650+1.2%
2023$3,606-10.9%
2022$4,048+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$72,900
DeedBook 4242, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1920