Skip to content

645 Schiller AveTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block2336
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page270

Building Details

Building Class17
Description2SF-2F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
17%
Improvement Value:$152,000
83%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,452+6.7%
2024$6,048+1.2%
2023$5,975-10.9%
2022$6,707+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 4325, Page 128

Property Sale

SaleMulti
$85,500
DeedBook 3500, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1900