Skip to content

530 Parkinson AveTrenton, NJ 08610

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2022

Property Information

Block2347
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
18%
Improvement Value:$152,900
82%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,569+6.7%
2024$6,157+1.2%
2023$6,082-10.9%
2022$6,828+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$119,700
DeedBook 3466, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1998