Skip to content

627 Berg Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Feb 28, 2017

Property Information

Block2350
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class35
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
47%
Improvement Value:$26,700
53%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,762+6.7%
2024$1,652+1.2%
2023$1,632-10.9%
2022$1,832+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 6278, Page 858Recorded3/3/2017

Property Sale

SaleMulti
$24,000
DeedBook 4885, Page 234

Property Sale

SaleMulti
$46,874
DeedBook 2544, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1953