Skip to content

613 Berg AveTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block2350
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class35
Description2S S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
42%
Improvement Value:$32,200
58%
Total Assessment$55,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,956+6.7%
2024$1,833+1.2%
2023$1,811-10.9%
2022$2,033+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$51,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 6347, Page 280Recorded11/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 1953