Skip to content

305 Randall AveTrenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block2361
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page272

Building Details

Building Class17
Description1S M
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
18%
Improvement Value:$143,800
82%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,178+6.7%
2024$5,790+17.8%
2023$4,914-10.9%
2022$5,516+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$268,000
Sq Ft1,267DeedBook 6461, Page 1074Recorded10/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5355, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1948