Skip to content

403 W Park AveTrenton, NJ 08610

Built 1877

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block2361
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page272

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,100
21%
Improvement Value:$141,400
79%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,326+6.7%
2024$5,929+1.2%
2023$5,857-10.9%
2022$6,575+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,608DeedBook 6597, Page 816Recorded7/16/2025

Property Built

Built

Year Built: 1877