Skip to content

409 Lafayette AveTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$235,750
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block2366
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page271

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
21%
Improvement Value:$122,200
79%
Total Assessment$154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,452+6.7%
2024$5,110+1.2%
2023$5,048-10.9%
2022$5,667+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,750
Sq Ft1,386DeedBook 6467, Page 757Recorded12/13/2021

Property Sale

SaleMulti
$174,000
DeedBook 4737, Page 36

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4472, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1925