Skip to content

48 Churchill Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block2419
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page280

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,402
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
35%
Improvement Value:$107,500
65%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,797+6.7%
2024$5,433+1.2%
2023$5,368-11.2%
2022$6,042+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900

From:

To:

Sq Ft1,402DeedBook 6334, Page 1776Recorded7/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 5933, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1930