Skip to content

300 W Park Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1943

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block2374
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page272

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
20%
Improvement Value:$131,000
80%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,755+6.7%
2024$5,394+19.3%
2023$4,523-10.9%
2022$5,077+8.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft952DeedBook 6474, Page 709Recorded2/4/2022

Property Sale

SaleMulti
$47,350
DeedBook 6463, Page 556

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft952DeedBook 6433, Page 682Recorded3/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1943