Skip to content

522 Lafayette Avenue

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block2377
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page246

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,222
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,300
21%
Improvement Value:$111,500
79%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,962+6.7%
2024$4,651+1.2%
2023$4,594-10.9%
2022$5,158+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

Sq Ft2,222DeedBook 6370, Page 542Recorded6/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1930