Skip to content

528 Lafayette Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1935

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Oct 2, 2019

Property Information

Block2377
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page246

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,048
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
23%
Improvement Value:$107,600
77%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,937+6.7%
2024$4,628+1.2%
2023$4,571-10.9%
2022$5,132+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500
Sq Ft1,048DeedBook 6383, Page 747Recorded10/7/2019

Property Sale

SaleMulti
$112,500
DeedBook 4084, Page 57

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 2117, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1935