Skip to content

55 Samdin BlvdTrenton, NJ 08610

Built 2005

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 16, 2005

Property Information

Block2378
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page246

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
25%
Improvement Value:$156,400
75%
Total Assessment$207,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,319+6.7%
2024$6,860+1.2%
2023$6,777-11.2%
2022$7,629+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 5180, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 2005