Skip to content

15 Hutchins Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2007

Property Information

Block2387
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,700
18%
Improvement Value:$146,900
82%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,294+6.7%
2024$5,899+1.2%
2023$5,828-10.9%
2022$6,542+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950