Skip to content

S Olden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1965
Apartment

Last Sale Price
$10,100,000
Last Sale Date
Nov 3, 2006

Property Information

Block2387
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2SB-60F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,408
Acreage6.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$900,000
30%
Improvement Value:$2,098,500
70%
Total Assessment$2,998,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$105,667+6.7%
2024$99,040+1.2%
2023$97,841-10.9%
2022$109,835+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$10,100,000
DeedBook 5513, Page 125

Property Sale

SaleMulti
$1,137,451
DeedBook 2471, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1965